Kyselá a Zlatá žába se vracejí na scénu!!!

Nadzvedl Vás v letošním roce nějaký výrok osobnosti ze světa médií, politiky, vědy, nebo kultury znevažující ženy nebo muže? Naštvala vás nějaká neférová situace v práci, životě, která s rovnými příležitostmi nemá nic společného? Nebo Vás něco v této oblasti mile překvapilo, potěšilo? Posílejte svoje tipy na vítězku/vítěze do soutěže o Kyselou a Zlatou žábu 2015 do 30.12.2015 (http://www.zabanaprameni.cz/kysela/).
Cílem soutěže rozhodně není někoho poučovat, či vnucovat mu jiný názor. Naopak naším cílem je otvírat dialog, diskutovat a vidět problematiku rovných příležitostí mužů a žen z různých úhlů pohledu. Myslíme si, že kritiky, která neuráží, ale naopak otevírá nový prostor k zamýšlení, není nikdy dost.

V atmosféře, kdy ženy konečně i samy usilují o korektnější, a tudíž rovnocenné postavení v dosud téměř „nedostupných“ oborech a funkcích. Známá soutěž bude znovu upozorňovat na jevy, výroky a situace, které nejsou vůči ženám nebo mužům fér. Zasadí se rovněž o pokračování diskuse nad správným, nediskriminujícím používání českého jazyka, který by bral na vědomí obě poloviny obyvatelstva.

ZLATÁ ŽÁBA

je cena za snahu konkrétních lidí, jejichž postoje, výroky pomáhají prosazovat rovné příležitostí ženy a mužů.

KYSELÁ ŽÁBA

je symbolickým „napomenutím" za nekorektní vystupováním vůči ženám nebo mužům. Cena je zároveň otevřenou nabídkou ke společnému hledání možností, jak věci měnit k lepšímu.

Uvítáme, když se součástí soutěže stanete i Vy!! Až do 30. prosince 2015 nám posílejte své tipy na kandidáty/ kandidátky v těchto kategoriích:

Kyselá žába

  1. Sexistická/ý politička/ politik, novinářka/ novinář, osobnost ze světa kultury, vědy, sportu
  2. Sexistická situace ze života

Zlatá žába

Ocenění Zlatá žába nemá žádné kategorie.

Vaše tipy posílejte na tento e-mail: zaba@zabanaprameni.cz, nebo přímo přes formulář http://www.zabanaprameni.cz/kysela/formular-pro-vase-tipy-na-kyselou-a-zlatou-zabu-roku-2015.

Jak minulost naší soutěže ukázala, naším cílem je otevírat prostor pro korektní a vtipný dialog, který zachovává respekt i úctu všem, kteří jsou ochotni o situaci mužů a žen v české společnosti diskutovat.
Kyselou žábu v minulosti dvakrát dostal někdejší premiér Mirek Topolánek, mj. za svůj výrok: „Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž.“
Zlatou žábu získal mj. jako ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na tiskové konferenci ministryně obrany a ministra zahraničí zahájil jeden z novinářů svou otázku slovy: „Chtěl bych se vás ministrů zeptat…“, Schwarzenberg novináře přerušil a řekl: „Chci vás upozornit, že jsme tu paní ministryně a já.“

Těšíme se na vaše tipy a děkujeme, že soutěž pošlete dál a pomůžete nám s propagací, pokud s vám soutěž také zdá smysluplná.
Dana Radová a Karel Polanský
dana@zabanaprameni.cz
zaba@zabanaprameni.cz
www.zabanaprameni.cz

Obnovená soutěž Kyselá a Zlatá žába je součástí ročního projektu „A co ženy v médiích?“, který je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Na projektu spolupracují neziskové organizace GIC NORA, o. p. s., NESEHNUTÍ Brno a Žába na prameni o. s.

Tisková zpráva je k dispozici ke stažení v PDF.