Kvóty pro ženy se blíží

Kvóty pro ženy se blíží, europoslanci dali zelenou

Doba, kdy evropské firmy (včetně těch českých) budou muset hledat schopné manažerky, které posadí do svých dozorčích rad, se přiblížila. Europarlament ve středu schválil návrh Evropské komise, podle nějž musí mít společnosti kótované na burze do roku 2020 v dozorčí radě nejméně 40 procent žen.
Pro malé a střední firmy s obratem pod 50 milionů eur ročně a s méně než 250 zaměstnanci norma neplatí. „Nová pravidla míří zejména na členy dozorčích rad, nikoliv na výkonné ředitele či ostatní zaměstnance,“ vysvětlila česká europoslankyně Zuzana Roithová, která se o kvóty pro ženy dlouhodobě zasazuje.
„Je stanoven cíl, aby se počet zástupců méně zastoupeného pohlaví zvednul o 30 procent do roku 2015 a o 40 procent v roce 2020, což se může v některých případech týkat i výraznějšího zastoupení mužů. Pro společnosti vlastněné státem je 40procentní hranice stanovena na rok 2018, aby byly dobrým příkladem pro ostatní,“ dodala. Podle Bruselu by se směrnice týkala asi 5000 firem.

Němci na ústupu

Aby kvóty začaly platit, zbývá jediné: přesvědčit členské státy EU, aby parlamentem odsouhlasený návrh nevetovaly. Až dosud to vypadalo, že proti bude devět zemí (což by na zablokování kvót pro ženy stačilo). Letos v červenci se Německo, Velká Británie, Švédsko, Dánsko, Nizozemsko, Česko, Estonsko, Litva a Maďarsko písemně zavázaly, že nařízení odmítnou.
„Nepodporujeme přijetí právně závazných pravidel pro ženy v dozorčích radách na evropské úrovni,“ citoval z jejich společného prohlášení německý list Welt am Sonntag. Vůbec nejhlasitějším kritikem byl dlouhodobě Berlín.
Jenže od léta se situace změnila: v Německu byly parlamentní volby, které vítěznou Angelu Merkelovou (CDU) dotlačily k jednání o velké koalici s - až dosud opozičními - sociálními demokraty. A pro ty je kvóta pro ženy prioritou.

Pochvala od eurokomisařky

Norma schválená europarlamentem jde ostatně jen o kousek dál než to, co si SPD a CDU/CSU dojednaly při koaličních rozhovorech.
V německé koaliční smlouvě, která bude hotova 27. listopadu, má stát, že v dozorčích radách německých firem obchodovaných na burze bude do roku 2016 zastoupení žen minimálně 30 procent. Deal je hotov, zbývá dořešit detaily.
„Pokud se to, co se teď dojednalo v koaličních rozhovorech, stane realitou, bude Německo spolu s Itálií a Francií průkopníkem kvót pro ženy,“ pochválila Němce nejhlasitější zastánkyně kvót v Bruselu, komisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. „Šedesát procent absolventek vysokých škol jsou ženy, ale 83 procent členů dozorčích rad jsou muži. Něco je tady špatně,“ připomněla.

Němcům chybí stovky žen

Němci už spočítali, že 160 nejdůležitějších německých firem kótovaných na burze bude do roku 2016 potřebovat o 210 žen víc, než má v dozorčích radách teď. Odbory a podobné svazy musí sehnat 40 žen. Teď jsou dozorčí rady v Německu „ženské“ z necelých 18 procent. Jsou ale výjimky.
Na dění ve firmě Henkel už dnes dohlíží rada, kde je podíl žen 44 procent. Deutsche Telekom má 35 procent, Allianz nebo Beiersdorf (výrobce Nivea) 33,3 procenta.
„Vyšší účast žen má pozitivní vliv na řízení firem a tím i na prosperitu v Evropě,“ říká Zuzana Roithová. Bez kvót k ní ale nedojde, upozorňuje s tím, že co dohánět má v tomto ohledu i Česká republika.
Jiného názoru je - dnes už expolitička - Iveta Radičová.
„U nás na ně (na kvóty pro ženy - pozn. redakce) není vhodná doba, společnost je odmítá. Většina je považuje za neoprávněná privilegia. Pro takové řešení tu není atmosféra. A pokud není vhodná atmosféra, pokud ho většina nevnímá jako spravedlivé, vymstilo by se vám to,“ řekla před časem v rozhovoru s Aktuálně.cz.
„Pokaždé by přišla věta: Nebýt kvóty, ty tu ani nejsi. A to je velmi oslabená pozice. Společnost tedy musí nejprve přijmout to, že jediné řešení, aby měly ženy příslušné zastoupení v různých pozicích a sektorech, je přes kvóty. Tahle atmosféra ale v našich společnostech není přítomna,“ myslí si bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová.

(Zdroj: Aktuálně.cz, 21. 11.)