Tisíce Čechů se starají o děti a rodiče zároveň. Pomoc nabízí kampaň Generace uprostřed

Stará se nejen o své malé děti, ale i o nemohoucí rodiče. Přitom musí ještě zvládat své zaměstnání. Tak se dá jednoduše popsat zástupce takzvané sendvičové generace. Péče o seniora mu zabere asi dvacet hodin týdně a pracuje zcela zdarma. Na to, jak takovým lidem ulehčit, se zaměřuje kampaň Generace uprostřed.
„Mamince byla diagnostikovaná stařecká demence, péče o ni znamená v podstatě nenechávat ji vůbec bez dohledu,“ říká paní Jiřina z Prahy.
Desetitisíce Čechů se o své rodiče a prarodiče starají, protože jim to přijde správné. Dát je do ústavu vnímají až jako úplně poslední možnost.
Jenže péče o staré lidi, zvlášť pokud se horší jejich zdravotní stav, je často práce na celý úvazek. Mnohé rodiny přitom ani nevědí, že se mohou obrátit i na dostupné sociální služby.
„Jsou to například odlehčovací pobytová centra, která umožňují dočasně přebrat péči právě o seniora na konkrétní dobu, během které může rodina například rekonstruovat byt, absolvovat dovolenou nebo absolvovat vlastní vyšetření nebo pobyt v nemocnici,“ říká Michaela Sladká ze sdružení Život 90.
Do péče o své dědečky a babičky se čím dál víc zapojují vnukové a vnučky.
„Velikou roli hraje ostych nechat o sebe pečovat vlastní dítě nebo hovořit s vlastním dítětem o těžkých věcech. Opravdu snáz se to asi někdy prolamuje s těmi mladšími, kteří jsou bezprostřednější a nemají takový ostych mluvit o umírání, o smrti a o všem, co k tomu patří,“ potvrzuje lékařka a specialistka na paliativní péči Irena Závadová.
V Česku pečují rodiny asi o 75 tisíc seniorů, odhady Českého statistického úřadu, ale mluví o tom, že se stárnutím populace se jejich počet bude rychle zvyšovat.

(SAM, Zdroj: rozhlas.cz, 2014)