Ministryně o důchodech otevřeně. Senioři zchudli a chudnou dále

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová se v koaliční dohodě zavázala, že prosadí plné zvyšování důchodů. Jak sama tvrdí, byla to jedna z priorit jejího volebního programu, a události posledních dní ukazují, že se jí zatím daří. I přesto však strašák v podobě slabé sociální podpory pro seniory nezmizel, a ministryně si to dobře uvědomuje.

Takřka každý šestý důchodce ohrožen chudobou

Události posledních dní ukazují, že ministryně se do svých slibů skutečně ponořila. Vláda schválila návrat k původní vyšší valorizaci, která platila před úspornými škrty, a důchody by tak měly od ledna 2015 růst stejně jako do roku 2012.
„V současné době je takřka každý šestý důchodce ohrožený chudobou, zejména ti osaměle žijící. Celkově se na pokraji chudoby pohybuje kolem 500 000 důchodců. Proti tisícům z nich jsou vedeny exekuce a ocitají se v existenční nouzi,“ vyjmenovává Tominová na svém blogu na Aktuálně.cz hrozivá statistická čísla s tím, že je skutečně třeba, aby se peníze na důchody ve státním rozpočtu našly.

Reálná hodnota důchodů se snižovala

„Škrty prosazené Nečasovou vládou měly za důsledek takřka zanedbatelný růst důchodů. Od roku 2013 se zvyšovaly v průměru pouze o 45 korun ročně, ale jejich reálná hodnota se snižovala. Přestože se důchody zvyšovaly, byť nepatrně, lidé si za ně mohli koupit čím dál tím méně jídla, méně léků a těžko byli s to zaplatit nájmy za bydlení,“ dodává ministryně a poukazuje na další zajímavá čísla.
„Zatímco hodnota mezd od roku 1989 vzrostla o 57 procent, důchody se zvýšily o pouhých 11 procent. V porovnání se zaměstnanými se tak českým důchodcům žije od sametové revoluce stále hůř a hůř. Pokud člověk celý život poctivě pracuje, musí mít také nárok na důstojné stáří a slušný důchod. Dnes tomu tak není,“ tvrdí nekompromisně.

Senioři zchudli a chudnou dále

I přesto, že se plánované zvýšení o zhruba 200 korun nezdá jako nikterak zásadní, podle Tominové je to prozatím jediné možné řešení. „Zjistili, že kdybychom nastavili ten mechanismus tak, jak je to v koaliční smlouvě, tak tím, že inflace je téměř nulová a růst reálných mezd téměř není, tak by to vyšlo na mnohem méně, na asi 148 korun. Původně s těmi čísly bylo plánováno těch 200 korun a podle mého názoru těch 200, chcete-li 205 korun, je naprosté minimum,“ říká pro Českou televizi ministryně.
Dodává, že ačkoli uvažovala o větších částkách, prozatím nejsou možné. „Uvažovali jsme o různých částkách, počítali jsme v tabulkách, kolik by to stálo. Kolik by stálo zvýšení o 300 korun, o 400 korun, ale v podstatě teď těch 200 korun je kompromis, na kterém se dnes ty koaliční strany shodly, i když je to nad rámec koaliční smlouvy.“
Sama si však uvědomuje, jak zoufalá situace u některých seniorů panuje, a dokládá to například vyprávěním z návštěvy na ubytovně v Karviné. „Je to obrovský dům, který byl určen původně horníkům a většinu obyvatel té ubytovny tvoří sice sociálně vyloučení Romové, romské rodiny, kde ti lidé mají základní vzdělání, někdy ani to ne. Provozovatelé ubytovny mě ale informovali o tom, že jim tam roste počet seniorů, kteří se na tu ubytovnu dostávají, počet seniorů z majoritní společnosti. To znamená, že tady naši senioři skutečně velmi zchudli a chudnou a já si myslím, že to je skandální,“ říká ministryně Tominová.

(EuroZprávy.cz, 12. 4. 2014)