Dolarových miliardářek je nejvíc v historii. Přibyla šéfka Facebooku či magnátka z Nigérie

Lidé z časopisu Forbes loni na světě napočítali 172 dolarových miliardářek. To je v historii prestižního žebříčku nejvyšší číslo - o celou čtvrtinu vyšší než předloni. Jen malá část z těchto žen však dosáhla svého majetku bez pomoci někoho jiného. Sheryl Sandbergová je asi nejznámějším ženským nováčkem prestižního žebříčku časopisu Forbes. Šéfka provozu sociální sítě Facebook loni přibyla do společnosti lidí s majetkem nad miliardu dolarů.

Nejvíce žen v historii žebříčku

A co je důležitější – bohatství získala jen díky svým schopnostem. To totiž není žádná samozřejmost. Jen necelá dvě procenta ze 172 dolarových miliardářek světa získala majetek, aniž by ho například zdědila po manželovi či rodičích.
Právě tahle méně nápadná statistika poněkud kalí skutečnost, že na seznamu 1645 světových multimiliardářů bylo nejvíce žen v historii žebříčku. Jejich počet se zvýšil o 42 manažerek či podnikatelek, což je poměrně výrazný, čtvrtinový nárůst.
Seznam boháčů tak tvoří z deseti procent ženy. A jsou mezi nimi pochopitelně i nové tváře, které do žebříčku dostaly jejich vlastní schopnosti.

Ženy přinášejí rozmanitost

Právě čtyřiačtyřicetiletá Sheryl Sandbergová je známá tím, že motivuje ženy k úspěchu v kariéře. Otevřeně mluví například o tom, aby si vybíraly partnery podle toho, zda se dokážou podělit o domácí povinnosti.
„Jde o to, aby byl byznys rozmanitý, ne aby se snažil ve světě dělat dobro. Ženy právě takovou rozmanitost přinášejí, tedy pokud jde o něco, co dokáže změnit podstatné věci,“ podotkla Sandbergová v nedávném rozhovoru právě pro časopis Forbes. Majetek ženy, která v minulosti pracovala jako top manažerka i pro společnost Google, je podle údajů Forbesu miliarda dolarů.

Od sekretářky k ropné magnátce

Další zajímavou „self-made“ miliardářkou, která přibyla na prestižní seznam, je nigerijská ropná magnátka Folorunsho Alakijová, jejíž bohatství činí 2,5 miliardy dolarů. Kariéra třiašedesátileté ženy vedla přes pozici sekretářky v bance ke studiu módy ve Velké Británii. Když se vrátila do rodné Nigérie, založila tam vlastní luxusní oděvní značku Supreme Stitches. V roce 1993 však přišel další kariérní zlom a vstupenka k bohatství. Alakijová získala povolení k těžbě ropy, a vstoupila tak do energetického byznysu pod značkou Famfa Limited. Stala se jednou z nejvýraznějších podnikatelských osobností v tomto oboru.
„Můj vstup do ropného byznysu byl božím záměrem, který mě nasměroval na tuto mimořádnou cestu,“ prohlásila Alakijová.

(Zdroj: byznys.ihned.cz, 4. 3. 2014)