Hospodářští obři ohlašují akci

Nová japonská strategie: Ženy hnacím motorem ekonomiky

Podle dvou z hospodářsky nejvýznamnějších zemí světa nastal čas přiblížit se rovnosti žen a mužů ve správních radách firem. V Německu koncem dubna kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že její strana bude požadovat nejméně 30 procentní zastoupení žen od roku 2020. Téměř současně japonský premiér Šinzó Abe představil novou růstovou strategii, podle níž jsou ženy klíčem k hospodářskému oživení země.

Obrat německé kancléřky v otázce kvót

Pro Angelu Merkelovou čerstvé prohlášení znamená obrat v otázce genderových kvót, jimž dlouho oponovala. Nejvíce se obávala, že by systém kvót pokazil pověst úspěšných žen. „Nerada bych se dočkala otázek, zda dosáhly svých pozic díky kvótám, nebo za zásluhy,“ kdysi uvedla nejmocnější žena světa. Její pohled rovněž odrážela loňská anketa 54 špičkových britských manažerek, z nichž se 94 procent vyslovilo proti genderovým kvótám. V minulých dnech německá kancléřka ke změně svého pohledu řekla německým novinám: „Člověk se pořád učí, že ne všechny ženy jsou si podobné.“

Japonci obracejí pozornost k talentovaným ženám

„Pevně věřím, že talentované ženy využijí svých schopností k tomu, aby se staly hnací silou ekonomiky,“ prohlásil koncem dubna na zvláštní tiskové konferenci japonský premiér. Ve spolupráci s podnikatelským sektorem se zavázal k opatřením na podporu pracujících matek, např. k lepší dostupnosti denní péče o děti. Slíbil dotace na rodičovskou dovolenou a více denních stacionářů. Vyzval také podnikatele, aby jmenovali více žen do vedoucích pozic. Odborníci již dlouho tvrdí, že země musí přivést dostat více žen do pracovního procesu, kde dominují muži, přičemž pracovní trh stále silněji ovlivňují jak stoupající odchody do důchodu, tak klesající porodnost.

Zastoupení ve výkonných pozicích firem? Necelá dvě procenta

„Ženy jsou v Japonsku nejvíce nevyužitým zdrojem," uvedl Abe. Jejich zastoupení ve výkonných pozicích špičkových japonských obchodních skupin nedosahuje ani dvou procent. Současná vládní strana kdysi vinila kabinet z nízké porodnosti, protože dovolil ženám navštěvovat vysokou školu. V současnosti, kdy Japonsko usiluje o oživení spící ekonomiky, vidí hospodářský přínos v podpoře ambicí žen na vlastní kariéry.

Žába na prameni, o.s.